środa, czerwca 13, 2007

7080: Worldchat / Intercultural Dialogue: The future of money / 22 czerwca 2007 w ISW


22 czerwca 2007 ( piątek) w Instytucie Sztuki Wyspa odbędzie się międzynarodowy projekt internetowy „ Generation 7080 / Connecting Creative MInds -Intercultural Dialogue Worldchat”, który będzie miał miejsce równocześnie w kilku miastach na świecie. W przedsięwzięciu wezmą udział osoby o kreatywnych umysłach, urodzone pomiędzy 1970 a 1989 rokiem, jednocześnie związane z kulturą - młodzi dziennikarze, pisarze, poeci, krytycy, muzycy, artyści, kuratorzy, politycy i animatorzy kultury. W tym samym momencie - we wszystkich placówkach w których odbędzie się chat, będą trwały otwarte dla publiczności imprezy artystyczne z udziałem muzyków, aktorów i performerów. Wszyscy biorący udział w imprezie będą mogli na bieżąco, za pośrednictwem kamerek internetowych, oglądać to co się dzieje w pozostałych miejscach.

Zachęcamy wszystkich do przyniesienia własnego laptopa odbierjącego bezprzwodowy internet aby móc wziąć udział w międzynarodowym czacie z kulturalną elitą świata. Projekt został zainicjowany przez Menno van der Veen`a i poprowadzony przez centrum kulturalno – polityczne De Balie, w Amsterdamie http://www.debalie.nl/ . Celem przedsięwzięcia jest zbadanie podstaw moralnych tzw. generacji 7080, generacji Zero, X, „Patat”, back seat. Chat umożliwia zbadanie w jaki sposób generacja ta myśli o tematach związanych z problemami miasta, środowiska, miłości, warunków bytowych, szczęścia, idealizmu, Europy, sztuki, seksu, standardów i wartości, odpowiedzialności, religii, życia, kariery, wolności, kapitalizmu, rodziny, polityki, wojny etc.

UWAGA!!! Chat będzie odbywał się w języku angielskim. Na chat obowiązuje wstęp na zaproszenia lub na podstawie listy – zgłoszenia prosimy przesyłać na e-mail: modelator_mail@wp.pl22 czerwca będziemy rozmawiać o „Przyszłości pieniędzy”. Jaki byłby świat, gdyby pieniądze nie były dominującym elementem w społeczeństwie? Jakiego rodzaju utopie możemy sobie wyobrazić? Czy nasza infrastruktura byłaby inna? Nasz sposób życia? Polityka? Czy sztuka miałaby większe znaczenie niż ma dzisiaj? Jak by wyglądał nasz system ekonomiczny? Czy nadal istniałby globalizm? Jeśli tak, jaką spełniałby rolę? Czy ludzie byliby bardziej cywilizowani? Czy nadal istniałby Internet? Jeśli nie, czy stanowiłoby to problem? Czy bylibyśmy szczęśliwsi? Jak byśmy się do siebie odnosili? Czy istniałyby socjalne struktury władzy? I jaki dominowałby wówczas ruch polityczny? Zbadamy zagadnienia „świata bez pieniędzy” (neo-liberalizm) i jak taki świat mógłby wyglądać. Temat ten stał się bardzo interesujący odkąd każdy system ekonomiczny oparty jest na pieniądzu.
Główny chatroom: wartość wewnętrzna

• Co pieniądze znaczą dla Ciebie? (artysta spotyka marszanda) • Czy uzależnienie od pieniędzy jest „chorobą Zachodu” która sprawia, że świat cierpi?
Chatroom 2: wyobraź sobie świat bez pieniędzy

• Czy bylibyśmy lepsi w świecie bez pieniędzy? Jak wyglądałby świat bez pieniędzy? • Utopie
Chatroom 3: Obawy i krytyka

• Wyobraźmy sobie, że dolar upada i system się załamuje.
Chatroom 4: Systemy alternatywne

Niemiecka lokalna inicjatywa (FreudenMark) • Holenderski system nazywany „noppes” • Alternatywne systemy pieniężneW programie:
- Performance Hiwy K. “Cooking with Mama”


Hiwa K, Silikon, Zimno4

Hiwa K. utrzymuje, że nie jest artystą. I rzeczywiście jego projekty są bardzo mocno osadzone w rzeczywistości, zdawałoby się - ze sztuką mającej mało wspólnego. Hiwa K. działa na pograniczu. Będąc kucharzem, nauczycielem, tancerzem i pieśniarzem, potrafi korzystać ze swoich umiejętności, realizując przy tym artystyczne projekty. Mieszkańcy Trójmiasta mieli okazję uczestniczyć w performance Hiwy podczas Zimna4 w Modelarni. „Do zastawionego stołu zaprosił dwadzieścia osób, podając im kilka rodzajów przygotowanych przez siebie potraw. Zabrakło jednak sztućców, a wszystkie naczynia od talerzy po szklanki były przyklejone do stołu. Paradoksalnie onieśmielające spożywanie pokarmu z obcymi osobami, w obcym miejscu, przy gościach przyglądającym się akcji, pozwoliło odrzucić bezpieczną anonimowość i otworzyć się na dialog z drugim człowiekiem. Dla Hiwy K. tytuł pracy miał ogromne znaczenie. Silikon to tworzywo, które mimo swej elastyczności potrafi trwale połączyć ze sobą elementy. Granicząca z ciasnotą bliskość osób i jedzenie rękami z jednej strony pozbawia autonomii działania i krępuje ruchy, z drugiej jednak działa jak silikon, łącząc w jedną całość to, co do tej pory jednością nie było. Inspiracją do stworzenia tej pracy stała się funkcjonująca w Bagdadzie restauracja, w której wszystkie naczynia są na stałe przymocowane do stołów. Cytując irackie realia, Hiwa K świadomie nawiązał też do polskiej komedii – „Misia” Stanisława Bareji, niwelując poczucie specyficzności niektórych, zdawałoby się wyłącznie polskich zjawisk. „Silikon” dzięki swej formie znalazł się w polu zagadnień społecznych i kulturowych.” Tym razem będziemy świadkami wirtualnego gotowania. Hiwa K. ugotuje, nie ruszając się z miasta w którym mieszka, potrawę według wskazówek mamy znajdującej się w Iraku. Uczestnicy czatu będą obserwować całe zdarzenie dzięki transmisji internetowej.

- Performance Honoraty Martin


Honorata Martin, mimo że jest jeszcze studentka ASP, dała się poznać jako autorka poruszających performance. Jej działania wyróżnia zdecydowanie i umiejętność wywoływania prawdziwych emocji.


- Muzyka Bartosza H_12 Hervy + wizualizacje http://www.hervy.info/

Rumours About Angels w św. Janie
Bartosz H_12 Hervy jest muzykiem, Djem, dziennikarzem, producentem. W 1999 roku, razem z Jarosławem Kubickim, stworzył pierwszy portal gotycki GothicArt.
Jest inicjatorem i szefem ogólnopolskich przedsięwzięć takich jak Temple of Goths, Virus, Black Celebration. Jego fascynacja muzyką sekwencyjną, ambientową i transową zaowocowała powstaniem multimedialnego projektu Rumours About Angels. Hervy pracował nad projektem na przełomie 2004/2005 wraz z grafikiem Jarkiem Kubickim. Premierowy live-act został zaprezentowany w gdańskim kościele św. Jana w 2006 roku.
Na co dzień tworzy electroindustrialny projekt NoSignalDetected_. Jest także autorem wizualizacji, które można zobaczyć podczas koncertów NoSignalDetected_ i Agonised by Love.
Jako DJ promuje scenę dark independent w Polsce, jego talent został doceniony także przez odbiorców w Londynie. Autor muzyki dla kilkunastu stron internetowych.


- EFEKTVOL (muzyka + wizualizacje) http://www.myspace.com/efektvol
Efektvol to troje młodych artystów tworzących syntezę dźwięku i wizji. Muzyka jaką robią wywodzi się z analogowego brzmienia lat 80 i zbliża się do stylu electro–italo. Pełna melodyjnych dźwięków i żywych sekwencji przypomina atmosferę disco word`u lat 80.

-Wstępna prezentacja książki “Alternative Economies Alternative Societies” Olivera Resslera, która będzie wydana przez Instytut Sztuki Wyspa we wrześniu 2007.- Cocktail bar

Impreza inauguruje w Instutucie Sztuki Wyspa program "Kulturalnie bez kabli" firmy D-Link Polska, producenta urządzeń służących do bezprzewodowej komunikacji sieciowej.

Organizacja:
Instytut Sztuki Wyspa http://www.wyspa.art.pl/
Fundacja Wyspa Progress
Ambasada Królestwa Niderlandów
Modelator

Sponsorzy:
D-Link
Cezex
Klamann Print

Patron medialny:
Modelator
Relaz.pl
Trojmiasto.pl

gdzie: Instytut Sztuki Wyspa

kiedy: 22.06.2007

godzina: 20.00- 00:30

Brak komentarzy: