piątek, stycznia 11, 2008

Spotkanie z profesor Jadwigą Staniszkis w ISW
Instytut Sztuki Wyspa, Wydawnictwo Prószyński i S-ka i reżyserka Beata Staszyńska zapraszają 12.01.2008 o godzinie 12.00 na SPOTKANIE Z PROFESOR JADWIGĄ STANISZKIS; Instytut Sztuki Wyspa będzie planem zdjęciowym do ostatnich ujęć filmu dokumentalnego o profesor Jadwidze Staniszkis, którego reżyserka Beata Staszyńska korzystając z poetyki "cinema verite", chce zbliżyć się do prawdy o Bohaterce - Kobiecie Naukowcu - Sosjolożce, Politolożce, Publicystce, Wykładowczyni, Autorce wielu wybitnych ksiązek i tym razem Autorce książki autobiograficznej, która ma swoją premierę na polskim rynku wydawniczym 10 stycznia 2008 [Wydawnictwo Prószyński i S-ka] - czyli przed zakończeniem pracy nad filmem i przed jego prezentacja szerokiej publiczności -widzom TVP.
Czy powstający film dokumentalny zbliży się do prawdy o Bohaterce - Jadwidze Staniszkis, która jak sama pisze o sobie w owej książce pt. "Ja.Próba rekonstrukcji": "Wciąż jestem dla samej siebie sekretem. I właśnie dlatego piszę tę książkę - aby zrozumieć choć trochę z owej tajemnicy, zmusić się do zastanowienia się nad sobą, do odtworzenia owej, niekontrolowanej do końca, wewnętrznej dynamiki. (...) Postanowiłam poświęcić na to dwa miesiące - dłuższe zajmowanie się sobą byłoby dla mnie zbyt nudne! (...) Pełna szczerość, nawet gdyby była osiągalna, zmieniłaby zbyt wiele we mnie samej i trochę się tego obawiam. "
W trakcie SPOTKANIA Z PROFESOR JADWIGĄ STANISZKIS, w Instytucie Sztuki Wyspa zobaczyć będzie można wstępny montaż wybranych scen powstającego filmu dokumentalnego.
Film ten jest częścią cyklu złożonego z 10 dokumentów o wspólnym tytule "Młodzi twórcy mistrzom" (każdy odcinek poświęcony innej osobie i reżyserowany przez innego filmowca) - które powstały w porozumieniu i przy wspólnym finansowaniu trzech podmiotów - Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Telewizji Polskiej.
W książce Jadwiga Staniszkis opowiada o swoim życiu - o mężczyznach, relacjach z córką, podróżach po świecie i o malutkich mieszkaniach, które kupuje w różnych rejonach Polski. Nie brakuje oczywiście wynurzeń na temat historii, polityki i spraw aktualnych. W książce jest także kilka wywiadów prasowych, których Jadwiga Staniszkis udzieliła w 2007 roku.
W czasie spotkania będzie można kupić książkę i wziąć udział w dyskusji.
Gdzie: Instytut Sztuki Wyspa
Kiedy: 12.01.2008, godz. 12.00

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Dobrze ze w 3miescie jest coraz wiecej tego typu spotkan!