wtorek, stycznia 29, 2008

Podsumowania, rankingi, plebiscyty...

Wraz z początkiem nowego roku czas na podsumowania, rankingi, plebiscyty etc. Postaramy się zrelacjonować wam kto (bądź jakie wydarzenie) z Trójmiaskiej sztuki, gdzie i jak daleko zaszedł w tego rodzaju klasyfikacjach. Można się zastanawiać nad kryteriami ocen, ich sprawiedliwością, zarzucać im brak obiektywizmu, a i tak jedyną radą na zastrzeżenia będzie - zrobienie własnego rankingu…

Obieg opublikował niedawno obszerny ranking 100 najważniejszych osób w polskiej sztuce! Jego autorzy Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz, prowadzący na co dzień blog ArtBazaar, zastrzegają jednak, że „nie zawsze są to konkretne osoby – czasami zjawiska (…), czasami konkursy (nagroda Deutsche Banku czy Paszporty Polityki)”. Redaktorzy Obiegu podkreślają, że jako kolekcjonerzy - Bazylko i Masiewicz - patrzą na personalne i instytucjonalne meandry polskiej sztuki z dystansu…

Piotr Uklański, Solidarność, 2007

Prym w rankingu wiodą osoby związane z Fundacją Galerii Foksal. Miejsce 7 przypadło Piotrowi Uklańskiemu, który głośny medialnie projekt z logo Solidarności zrealizował w Stoczni Gdańskiej. Autorzy argumentują swoją decyzję w taki sposób: "W 2006 roku jego prace odnosiły spektakularne sukcesy na wielu płaszczyznach. Summer Love stał się rewelacją wykraczającą poza świat sztuki najnowszej (...), głośnych "Nazistów" sprzedano za ponad milion dolarów na aukcji w Londynie".

Aneta Szyłak i Grzegorz Klaman

Na miejscu 13 uplasowała się Aneta Szyłak, jako „dyrektorka Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku - jednej z najciekawszych przestrzeni publicznych w Polsce”. Na miejscu 52 znajduje się Grzegorz Klaman, jako ”jeden z bardziej radykalnych polskich artystów, konsekwentny i znajdujący szacunek u twórców i kuratorów młodego pokolenia. Człowiek instytucja”. Na miejscu 83 - Dorota Nieznalska . „Jej nazwisko urosło do rangi symbolu. Proces sądowy o uznanie "Pasji" za obrazę uczuć religijnych to objaw negatywnego wpływu polityki na sztukę” – piszą autorzy rankingu. Na zaszczytnym 100-tnym miejscu znalazły się blogi o sztuce! Bazylko i Masiewicz życzą aby jak najwięcej było „ takich inicjatyw jak Artblox, Hordziej blog, Modelator czy Straszna sztuka”. (hihihi)

Bogna Burska, fot. M. Szlaga

Po raz piętnasty przyznano znaczące nagrody - „Paszporty Polityki”. W dziedzinie „sztuki wizualne” wśród trójki nominowanych znalazła się działająca od ponad roku w Gdańsku Bogna Burska. Wygrała Joanna Rajkowska, ale już sama nominacja jest dużym wyróżnieniem! Gratulujemy!

Instytut Sztuki Wyspa

W „Polityce” ukazał się także ranking galerii Piotra Sarzyńskiego, który w ostatnich latach, jak to określiła Monika Branicka , „narobił w środowisku artystycznym kwasu”. W tym rankingu, z trójmiejskich galerii, został uwzględniony tylko Instytut Sztuki Wyspa i plasuje się na miejscu 9 (na 10). Wśród jego rywali znalazła się Zachęta, Zamek Ujazdowski, czy Bunkier Sztuki, bo autor uznał Wyspę za … instytucję publiczną! Niesamowite, że placówki mające stałe finansowanie z budżetu państwa stoją w rankingu obok miejsca sztuki, które żyje dzięki niezależnemu finansowaniu i pracy wolontariuszy! Najwidoczniej stworzona przez Anetę Szyłak idea „instytucji – której – nie - ma” jest w stanie nabrać niejednego!

Peter Fuss, For the Laught of God, 2007

No i w końcu nasz Trójmiejski plebiscyt czytelników Gazety Wyborczej Sztorm Roku! Nominacje w kategorii sztuki plastyczne otrzymali Peter Fuss, Tomasz Bogusławski i Julita Wójcik. Peter Fuss został wyróżniony za swoje akcje w przestrzeni publicznej i pracę ironicznie komentującą "For the Love of God" Damiena Hirsta. Tomasz Bogusławski za plakaty dla Teatru Miejskiego w Gdyni, zaś Julita Wójcik za prace „ingerujące w życie codzienne” („If You See Something, Say Something”, „Pejzaż unistyczny”, „Autostazione”).

W kategorii organizator walczą ze sobą Instytut Sztuki Wyspa i Modelator, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie A Kuku Sztuka.

IS Wyspa jest nominowany do Sztormu Roku! "za przygotowanie intrygującej wystawy Nic nie poczujesz. O Panice, Obsesji, Rytualności i Znieczuleniu, tym ciekawszej, że prezentowane tam prace międzynarodowych artystów więcej mówiły o prywatności, niewypowiedzianych emocjach, lęku i poskramiających go rytuałach, niż o historii i polityce".

O Modelatorze pisaliśmy tutaj. Nadbałtyckie Centrum Kultury oprócz imprez muzycznych, teatralnych i filmowych organizuje także wystawy. Dostało brawa za wystawę „Artist In Wonderland", której kuratorką była Agata Rogoś. Różnego rodzaju imprezy kulturalne organizuje także Stowarzyszenie A Kuku Sztuka. Nominacje dostało m.in. za festiwal muzyczno-wizualny „Transvizualia”. Można głosować do 19 lutego!

Plebiscyty, rankingi i nagrody pokazują co w ostatnim roku było dobre, zauważone, intrygujące bądź nowe. Na artystycznej mapie Trójmiasta znajduje się około 64 galerii! To nie żart, można je policzyć tutaj. Większość to niestety sklepy z obrazkami lub kawiarnie wieszające prace początkujących artystów… Z drugiej strony w Trójmieście działa jeszcze CSW Łaźnia i PGS, które mają potencjał – szczególnie finansowy – którego najwyraźniej nie wykorzystują! A kto wygrywa w Waszym rankingu?

r.p.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Klaman to chyba widnieje w rankingu dzięki plagiatom które wyczynia.

Anonimowy pisze...

ciekawe co takiego masz na mysli...