poniedziałek, października 01, 2007

5 lat alternatywnej aktywności Wyspy w stoczni!Fundacja Wyspa Progress obchodzi 5 lat alternatywnej aktywności w stoczni, dlatego

zaprasza na trzy wydarzenia artystyczne, które odbędą się w piątek 5 października 2007.

W Instytucie Sztuki Wyspa o godzinie 19:00 nastąpi otwarcie wystawy francuskiej artystki Jeanne Susplugas Skutki Uboczne, oraz wystawy model ad hoc, prezentującej sztukę artystów związanych z Modelarnią, czyli Samoorganizującą się Platformą Konfuzyjno-Progresywnej Sztuki. O godzinie 20:00 w Modelarni rozpocznie się wizualno performerska noc trans-wizji.

Prosimy wpisywać się na listę na adres wyspainfo@wp.pl

Program (piątek, 5 października):

19:00 - Instytut Sztuki Wyspa, wystawa Jeanne Susplugas: Skutki uboczne

Skutki uboczne to druga po Nic nie poczujesz wystawa zorganizowana w Instytucie Sztuki Wyspa odnosząca się do osobistej, rzadko eksplorowanej, strony polityczności. Traktuje ona o cierpieniu, a może raczej, powtarzając za Michelem Houllebecqiem, o „człowieku niezdolnym do szczęścia”. Mówi o mechanizmach jego funkcjonowania w manipulowanym świecie, ale także o skutkach ubocznych pogoni za doskonałością w każdej sferze życia – o lękach, frustracjach, poczuciu winy i w rezultacie o ucieczce przed rzeczywistością .

kuratorka: Roma Piotrowska

więcej: www.wyspa.art.pl


19:00 - Instytut Sztuki Wyspa, wystawa model ad hoc -
wystawa grupowa - malarstwo, instalacje, video, obiekty.

kurator: Grzegorz Klaman


20:00 Modelarnia, część wizualno performerska, live acty

Kurator: Grzegorz Klaman

Chcemy podkreślić naszą aktywność na terenach postoczniowych. Surowe warunki, jakie nam tam towarzyszą od samego początku wiosny 2002 roku, industrialne, zmieniające się otoczenie, trwająca jeszcze produkcja statków oraz nowe sensy mającej powstać dzielnicy wpływają bezpośrednio na naszą obecność i formy społecznej i artystycznej działalności.Aktywność Modelarni to alternatywny model ekonomicznej samowystarczalności, to dystans do rynkowych mechanizmów wartościowania, to polityczne i krytyczne nastawienie do rzeczywistości. Mit Solidarności, spory o pamięć, to glokalna, ciągle nie dość rozpoznana energia miejsca o dużej sile oddziaływania, którą Wyspa przetwarza na artefakty. Także Modelarnia to artefakt. Artyści i przychodzący na teren stoczni goście w ciągu tych pięciu lat zmienili kontekst miejsca i sposoby odbioru sztuki oraz wnieśli zauważalny wkład dotyczący wizji, kształtu i przyszłości Młodego Miasta. Modelarnia to outsider na mapie kulturalnej Gdańska – bursztynowej wioski. Tu w stoczni w naszej hali „produkujemy” idee i komunikujemy sensy od podstawowego, obywatelskiego, krytycznego poziomu. Artyści, pierwsi rezydenci tego terenu chcą pozostać tu na dłużej, opisują, rejestrują, dokumentują i przetwarzają tę przestrzeń, są jej ważnym, niekontrolowanym komponentem.

Kontakt: grzegorz.klaman@wyspa.art.pl tel.: 501 240160

Uczestnicy:

Jarek Bartołowicz, Kuba Bielawski, Bogna Burska, CENTREAL, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Angelika Fojtuch, Artur Grabowski, Piotr Jachołkowski, Katarzyna Józefowicz, Robert Kaja, Andrzej Karmasz, Karska & Went, Grzegorz Klaman, Leszek Knaflewski, Tomek Kopcewicz, Kamil Kuskowski, Konrad Kuzyszyn, Dorota Nieznalska, Anna Orbaczewska, Mateusz Pęk, Lukrecja Plusz, Monika Pudlis, Konrad Pustoła, Aleksandra Ska, Dominika Skutnik, Sławek Sobczak, Marek Sobczyk, Michał Szlaga, Krzysztof Wróblewski, Wojciech Zamiara, Dorota Zgłobicka.

dj Liberak & Podumnis VERBALIZER + vj DePisuar, Efektvol + vj mal & divia, dj maceo wyro /Red Bull Music Academy/ i inni

Dokumenty video o Wyspie – selekcja by Modelator

21:30 Pokazy filmowe – koncepcja i organizacja Lena Dula

w pętli „Modelarnia Story” film by Beata Sosnowska

24 -04 część muzyczno rozrywkowa – koncepcja i organizacja Lena Dula

Bar +dobre jedzenie

wstęp do Modelarni: 10 zl

Brak komentarzy: