poniedziałek, października 15, 2007

"Ćwiczenia Obywatelskie" w ISW / 16 października, godz. 17

„Gazeta Wyborcza” i Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku rozpoczynają cykl debat poświęconych blaskom i cieniom demokracji w Polsce. Chcemy ścierać poglądy i stawiać pytania. „Ćwiczenia obywatelskie” mają nam pomóc zrozumieć, dlaczego nie podoba nam się to, co jest, tak byśmy nie tylko narzekali, ale i wzięli odpowiedzialność za wspólne dobro jakim jest państwo. Cnota obywatelskości jest niezbędna dla budowy lepszego - bliższego obywatelom państwa.
Demokracja ma łączyć ludzi we wspólnej przestrzeni publicznej. Ale gdy ogranicza się tylko do instytucji, fabrykuje poczucie obcości obywateli wobec systemu i ustanawia własne mechanizmy wykluczania. Jak temu zaradzić? Czy demokracja dla wszystkich, bez względu na dzielące ludzi różnice, to dziś jedynie zwietrzały frazes czy zdradzony ideał?
Konflikty są fundamentem demokracji. Jednak dziś niejednokrotnie degenerują się we wrogości, które rozrywają wspólną przestrzeń społeczną na izolowane od siebie grupy. Czy może istnieć demokracja „molekularna”, bez wspólnych norm, tradycji, odwołań kulturowych? Czy też oznaczałoby to społeczeństwo pogrążone w chaosie zimnej wojny domowej, w którym formy demokratyczne są tylko nieistotną formą?
Rozpoczynamy debatą „Jak pamiętać solidarność”.
Powstaje Europejskie Centrum „Solidarności”. Uznaliśmy, że to dobra okazja, by zastanowić się, jak S jest obecna w polskiej pamięci i mitologii. A obecna jest źle. Od powstania wolnej Polski S pada ofiarą uzurpacji i zawłaszczeń. Niemal każda formacja polityczna, która swój rodowód widziała w S, uznaje się za jedynego prawomocnego następcę tego wielkiego ruchu. Dziś S jako siła wzorotwórcza to martwy pomnik dawnej chwały, istnieje w świadomości zbiorowej poza teraźniejszością i poza historią. Czy można żywotność S przywrócić?

Dyskutować będą Joanna Tokarska - Bakir, Tomasz Merta, Arkadiusz Rybicki i Wojciech Duda. Rozmowę poprowadzą Aneta Szyłak (ISW) i Marek Beylin „Gazeta”. Zapraszamy 16 października o godz. 17 do Instytutu Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 B (dawne tereny Stoczni) w Gdańsku.
(Wejście bramą historyczną za okazaniem zaproszenia lub po wpisaniu się na listę gości Wyspainfo@wp.pl)
Wstęp wolny

Brak komentarzy: