poniedziałek, października 15, 2007

Promocja książki "Futuryzm miast przemysłowych. w ISW" / 16 października, godz. 20:00

Spotkanie odbędzie się po debacie z cyklu "Ćwiczenia Obywatelskie"

Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na dyskusję dotyczącą książki "Futuryzm miast przemysłowych. 100 lat Nowej Huty i Wolfsburga" pod redakcją Martina Kaltwassera, Ewy Majewskiej i Kuby Szredera. Publikacja jest katalogiem wystaw zorganizowanych w ramach projektu o tej samej nazwie, oraz antologią tekstów poświęconych problematyce miast przemysłowych – ich historii, teraźniejszości i możliwej przyszłości.
Wolfsburg i Nowa Huta - miasta postprzemysłowe – zarówno współczesne wykopaliska najnowszej historii, jak i laboratoria neoliberalnej globalizacji. Nie tyle minione, co raczej ulegające dramatycznej metamorfozie. Kres ery przemysłowej odbija swoje piętno w sposób odmienny w Wolfsburgu, stolicy samochodowego imperium Volkswagena, i w Nowej Hucie, odległej prowincji stalowego królestwa Lakshmiego Mittala. Kiedy w kolebce ludowego samochodu w najlepsze rozwija się spektakularna ekonomia późnego kapitalizmu, wycieczki organizowane dla turystów prezentują hutnicze miasto jako etnograficzną ciekawostkę minionej epoki. Tak wyglądają dziś obszary post-industrialne, tak odmiennie mogą wyglądać dzisiaj fabryki i miasta budowane niegdyś wokół centrów produkcji przemysłowej.
Teksty zamieszczone w publikacji analizują specyficzny kontekst Wolfsburga i Nowej Huty, a także są próbą teoretycznego zmierzenia się z zagadnieniami związanymi z wyobraźnią polityczną, ekonomią, władzą oraz życiem ludzi w świecie odchodzącej ery przemysłowej, poddanym procesom globalizacji. Zamieszczona w książce dokumentacja prac artystycznych jest świadectwem zmagań artystów z wyimaginowanym stuleciem tych dwóch przemysłowych miast, które w przypadku Nowej Huty nastąpi w 2049 roku, a w Wolfsburgu - w roku 2038. Żeby zbudować wizje przyszłości, trzeba zrozumieć przeszłość przemysłu, geopolityki, mikro- i makroekonomii. Trzeba odrzucić przesądy i skupić się na drobiazgowej analityce funkcjonowania kapitalizmu, ideologii, reprezentacji, ludzi, skojarzeń i obrazów.
Wyzwanie to podjęli artyści i autorzy „Futuryzmu miast przemysłowych”.

W dyskusji wezmą udział Aneta Szyłak, Piotr Lorens, Jan Sowa oraz Kuba Szreder, zaś spotkanie poprowadzi Grzegorz Klaman.

Trwają wystawy „model ad hoc” i „Jeanne Susplugas: Skutki Uboczne”, które we wtorek będzie można oglądać do wieczora. Zapraszamy do księgarni, gdzie wydawnictwa Wyspy będą dostępne (tylko 16 października) z 20% zniżką.
Zapraszamy 16 października o godz. 20 do Instytutu Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 B (dawne tereny Stoczni) w Gdańsku. (Wejście bramą historyczną za okazaniem zaproszenia lub po wpisaniu się na listę gości wyspainfo@wp.pl) . Spotkanie odbędzie się po debacie„Jak pamiętać Solidarność?”, która rozpocznie się w ISW o godz 17 w ramach cyklu "Ćwiczenia obywatelskie".
Wstęp wolny

Brak komentarzy: