środa, grudnia 06, 2006

Zapowiedź - Manipulacje. O ekonomii kłamstwa w ŁaźniWystawa "Manipulacje. O ekonomii kłamstwa" mierzy w nadużycia wartości kulturowych i zbiorowej własności. Jako śledztwo w głąb etyki artystycznej produkcji i mechanizmów postrzegania odkrywa wewnętrzną politykę i strukturę przemysłu artystycznego i kulturowego. Ukazuje codzienne doświadczenia zbiorowego i indywidualnego zachowania i grania artystów (lub raczej grania fair lub nie fair), jak również sfery artystycznych strategii (jako narzędzia i motoru produkcji iluzji oraz systemu odbioru).

Upadek i desperacka próba konstrukcji, jak również porażka i sukces w próbie stworzenia czegoś wiarygodnego, zawiła fikcja i fabrykowanie wnikliwych sztuczek, są włączone w prace artystów zaproszonych do uczestnictwa w wystawie. Stosują oni ukryte strategie działań, gdzie funkcja manipulacji jest środkiem w odstraszaniu i eksperymentowaniu z powszechnie przyjętymi podstawami rzeczywistości. W sztuce manipulacja występuje jako narzędzie negocjowania rzeczywistości - terenu świadomych oszustw artystów.

W wystawie weźmie udział 19 artystów z kraju i zagranicy: Paweł Althamer, Hubert Czerepok, Zbigniew Libera, Jan Simon, Christian Tomaszewski, Joanna Malinowska, Michał Budny; Bart Stole, Johann Grimonprez (Belgia); Julian Rosefeld (Niemcy); Pascal Grandmaison, Benny Nemerofsky Ramsay, Marcel Dzama (Kanada); Kim Schoenstadt, Jorge Prado (USA); Runa Islam (Anglia); Markus Schinwald (Austria); grupa Los Carpentieros (Kuba).

Kurator: Adam Budak
piatek godz.18, 8 grudnia 2006 - 25 lutego 2007
Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"
ul. Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Narazie tylko rzucilem okiem, ale wystawa wyglada na swietna. Kilka prac robi ogromne wrazenie. Sam nie dlugo ide zobaczyc jeszcze raz. Polecam. Warto...

Anonimowy pisze...

super wystawa, ja tez musze jeszcze raz bo na otwarciu nie mozna sie skupic ;)