wtorek, listopada 07, 2006

"Powtórzenie" Artura Żmijewskiego w Kinie Kameralnym


10 listopada 2006 o godz. 19 ISW zaprasza do Kina Kameralnego (Gdańsk, ul. Długa 57) na pokaz filmu Artura Żmijewskiego „Powtórzenie”. Film jest rejestracją powtórnego przeprowadzenia eksperymentu, nazwanego „Stanford Prison Eksperyment” Philipa Zimbardo, jednego z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów z dziedziny psychologii. Profesor Zimbardo zaprosił 24 studentów do wcielenia się na 2 tygodnie w role strażników i więźniów. Już po kilku dniach zachowanie uczestników uległo zmianie, a doświadczenie zostało przerwane. Eksperyment więzienny jest znany szerokiej publiczności dzięki niemieckiemu, nie oddającemu jednak w pełni realiów oryginału, filmowi fabularnemu Olivera Hirschbiegla „Eksperyment”.


Żmijewski, jeden z ważniejszych polskich artystów krytycznych, realizujący radykalne projekty artystyczne, podjął trud odtworzenia tego kontrowersyjnego eksperymentu. „Powtórzenie” Żmijewskiego zostało wybrane do Pawilonu Polskiego na 51. Biennale w Wenecji w 2005 roku, oraz zdobyło Nagrodę Główną na KunstFilm Biennale w Kolonii.

Film wywołał wiele sprzecznych opinii i głęboko podzielił krytykę artystyczną. Realizacja Żmijewskiego, ze swej istoty kontrowersyjna, pyta o naturę zła, ale także ujawnia wpływ współczesnych mediów na ludzkie zachowania.


Projekcja filmu zostanie poprzedzona 14-minutową projekcją wywiadu z dr Pawłem Moczydłowskim – socjologiem i kryminologiem, konsultantem projektu „Powtórzenie”. Na zakończenie odbędzie się dyskusja panelową z udziałem artysty, kuratorki wystawy Anety Szyłak i dr Izabeli Kowalczyk. Moderatorem dyskusji będzie Przemysław Gulda (Gazeta Wyborcza). Zapraszamy publiczność do zadawania pytań.


Inne prace Artura Żmijewskiego można oglądać na wystawie „Artur Żmijewski Wybrane prace” w Instytucie Sztuki Wyspa (tereny dawnej Stoczni Gdańskiej ul.Doki 1/145 b, tel. 058-320-44-46) do 22 listopada, we wtorki, piątki, soboty i niedziele od godz. 14:00 – 18:00.


Bilety w cenie 8 zł do nabycia w kasie kina, przed projekcją.


Krótko:

Co: „Powtórzenie” Artura Żmijewskiego

Kiedy: piątek, 10.XI.2006, godz. 19:00.

Gdzie: Kino Kameralne

Cena: 8 zł

Brak komentarzy: