środa, listopada 15, 2006

EGO TRIP: MAŁGA KUBIAK + SOFT LOVE
pro:kinomedia – sekcja transmedialna Instytutu Sztuki Wyspa zaprasza na:
EGO TRIP: MAŁGA KUBIAK FILMS
Kiedy: 18 listopada 2006, godz. 17.00
Gdzie: Instytut Sztuki Wyspa
Stocznia Gdańska
ul. Doki 1/145 B

Małgorzata Kubiak, bardziej znana jako Malga Kubiak z powodu braku polskiej czcionki. W Nowym Jorku znana jako pisarka, witana we wszystkich niezależnych nowojorskich księgarniach uściskiem dłoni lub klepaniem po plecach, jako jeden z autorów nowojorskich. W prasie nazywana "neo neo beat dame" - dama generacji neo neo beatowej. W Paryżu znana w kilku anglosaskich kultowych księgarniach, wykonawczyni, wokalistka muzyki noise z pokaźną grupą fanów, twórczyni kina eksperymentalnego. W Szwecji jest "królową undergroundu" i ma hardcorowo punkową grupę Miss Mess. W Danii jest spadkobierczynią Artauda, Burroughsa i Warhola. W Brukseli jest aktorką (paryska grupa teatralna Respublica) i reżyser filmowy; można powiedzieć, że cała alternatywna Bruksela czeka na nowy film Malgi Kubiak, ośmiogodzinną, ostro feminizującą kultową produkcję. Znana w Szwajcarii, Holandii i Niemczech. Odbyła długie podróże do Egiptu, Brazylii, Meksyku i Indii.

W Polsce dopiero w roku 1998 - Łódź - Galeria Wschodnia, Kraków - Galeria QQ i Sopot - Galeria Gazownia, Lublin - festiwal clipów, Gdańsk - Tot Art - już wcześniej zaryzykowały pokazanie jej kontrowersyjnej twórczości.

Całość twórczości Małgorzaty Kubiak występuje pod nazwą THE EGO TRIP.

Książki: Dirty Paradise, Baby Trouble, Scheisse Elysees.

Filmy: Ego, Father, Super Ego, ID N1, ID N2, ID N3, ID N4, Flaszer, Angel, Baby Trouble Hole, Carvings of Kane, Game Girl

Muzyka: grupy Miss Mess, Freja, Pink Jupe.

Formacje teatralne w których występowała: DS ART Ensamble, Respublica.

Aktorka: oprócz filmów własnych, główna rola w Lick an Apple Carla Andersena.

Mimo tego, że w jej twórczości pojawiają się miłe dla oka i duszy obrazy, to jednak całość spajają motywy ukazujące tę ciemną stronę ludzkiej osobowości i uczuć. Sporo tu agresji, krzyku, chęci zemsty i nienawiści. Mamy seks, ale odarty ze zbędnej estetyzacji, seks będący wszelkim zaprzeczeniem tego, co widzimy w zachodnich filmach, a więc prawdziwszy, lecz łamący nasze schematyczne przyzwyczajenia. Zresztą tabu jest u Kubiak przełamywane na różnych odcinkach, bo jak kiedyś wyznała - najważniejsza jest wolność. Nie istnieją słowa brzydkie, brudne czy wulgarne - jest to po prostu kolejny sposób ekspresji. Artystka operuje psychodelicznym klimatem i naturalistycznym obrazem kamery z ręki, który magnetyzuje widza i wciąga go, czasem wbrew woli. W filmach brak jest tradycyjnej fabuły oraz dialogów. Wszystko to sprawia, że filmy Kubiak oddziałują na widza wręcz organicznie, zakłócają jego święty codzienny spokój, skłaniają do niepokoju.

W ramach pokazu zostaną zaprezentowane obrazy „Carvings of Kane” oraz najnowszy film Małgi – „Game Girl” , który miał swoją premierę we wrześniu w Warszawie.

„Cravings of Kane” to wycinki z dramatów Sarah Kane jak "Oczyszczeni" czy "4.48 Psychosis" utrzymane w kryminalnym klimacie, kręcone z ręki, planowo niedopracowane i brudne. Film Kubiak to zaprzeczenie dotychczasowych interpretacji sztuk Kane. Nie ma tu wypracowanego warsztatowo bólu czy profesjonalnych aktorsko scen samobójstwa, seksu, zbrodni. To raczej zapis szarpania się Kubiak z tekstami Sarah, rozdrapywanie ich bez prób, i zapisywanie ich na taśmie "na gorąco". Obserwujemy jak aktorzy Małgi czytają z kartek fragmenty Kane, za chwilę wchodzą sceny spoza planu, prywatne rozmowy, telefony, prawdziwe aresztowanie Kubiak podczas kręcenia filmu przez warszawską policję. Paradokumentalna wariacja jaką jest "Cravings..." to świeży zapis wewnętrzych walk Kane z sobą samą, ale i dość dowolna ich interpretacja Małgi Kubiak. „Cravings Of Kane” pokazywano juz w niezależnych kinach w Berlinie, Nowym Jorku, Brukseli oraz Paryżu.

„Game Girl” to zdecydowanie czarna i dośc krwawa komedia, nakręcona głównie w Danii w nadmorskiej miejscowości Rorvig, oraz w Warszawskim w klubie M25. Sama Małga Kubiak mówi o swoim filmie jako o kontynuacji tradycji duńskiej Dogmy i prawdziwej bombie obyczajowej. Pamiętając jej występy w warszawskim klubie Le Madame, możemy jej wierzyć. "Game Girl" to historia reżyserskiej pary, trójki rodzeństwa, szajki złodziei samochodów i kierowców rajdowych. Muzykę do filmu napisali Skinny Patrini i Raphael Rogiński. W rolach głównych: Arkadiusz Janiczek, Agata Mocarska, Malga Kubiak, Krystian Legierski. Kończącą film animację stworzył Łukasz Urbanowski.

* pro:kinomedia to progresywny program / projekt filmowy i medialny Instytutu Sztuki Wyspa, skupiony na prezentacji prac z zakresu sztuki audiowizualnej (awangarda filmowa / kino eksperymentalne / video-art / kino autorskie / sztuka dokumentu / formy transmedialne / nowe media). Projekt ściśle łączy się z ogólną koncepcją realizowaną przez ISW, unikając strukturalnego zdefiniowania na korzyść hybrydowości, heterogeniczności, zmienności, płynności oraz interaktywności. pro:kinomedia tworzy przestrzeń zderzania różnych wizji / koncepcji twórczych w celu stymulowania dyskusji o nowych formach audiowizualnych, jednocześnie skłaniając do reinterpretowania i komentowania prac z przeszłości. Pro:kinomedia to również prezentacja sztuki aktualnej, młodej, zaangażowanej, polifonicznej - mówiącej różnymi językami o rożnorodności zmedializownych, zapośredniczonych doświadczeń.

PROGRAM WYDARZEŃ:

Godz. 17.00, ISW
Carvings of Kane (ok 90 min) + O.M.S

W przerwie pomiędzy filmami Małga będzie czytała fragmenty „O.M.S” czyli „One Man Show” – powieści fragmentami publikowanej na spam.art.pl

Co jest treścią O.M.S.? Fakty z mojego życia składające się na bardzo drobiazgową biografię. Właśnie moje życie rodzinne, zawodowe i intymne jest opisane, opowiedziane, określone.

Geograficznie to Nowy Jork, Paryż, Bruksela, Warszawa, Gotheborg, Sztokholm i Ostrowiec.

100% realizmu. Autobiografia. Jeśli ja jestem fikcją to One Man Show to powieść – tak pisze o książce Małgorzata Kubiak.

Godz. 19.00, ISW
Game Girl (ok 90 min) + O.M.S


Godz. 21.00, Modelarnia
SOFT LOVE?: interdyscyplinarny live act


Soft Love? To interdyscyplinarny, artystyczny live act łączący w sobie performance, akcję, video, grafikę, fotografie, rysunek, malarstwo oraz instalację.
Zimną przestrzeń Modelarni rozgrzeje cielesny performance Małgi Kubiak we własnej osobie. Silny ładunek przekazu artystki zneutralizują prace ważnych przedstawicieli gdańskiej sceny artystycznej m.in. Andrzeja Karmasza, Adama Witkowskiego, Iwony Zając, Macieja Szupicy, Patrycji Orzechowskiej, Anny Orbaczewkiej czy Magdy Bielesz. Nie zabraknie także artystów będących na początku swojej drogi artystycznej. Pokazy oraz inter-akcje wzmocni synteza dźwięku i wizji De Pisuar + dj Aloca.


Performance by Małga herself
Adam Witkowski – video
Iwona Zając – street art
Maciej Szupica – video
Magda Bielesz – video
Andrzej Karmasz – video + foto
Gabriel Roszak : obraz
Monika Pudlis : obiekt
Anna Orbaczewska : obraz
Kordian Lewandowski : video
Maciej Salamon : sitodruk
Marta Gabryelska : fotografia
Patrycja Orzechowska : fototapeta+rysunek
Magda Marciniec : akcja
Igor Duszyński : instalacja.
De Pisuar : vj

wybór prac: Ola Grzonkowska i Roma Piotrowska

zagra dla nas dj Aloca.

Wstęp:
na filmy + soft love - 10 zł
samo soft love – 5 zł

UWAGA!!! Ilość miejsc ograniczona!!!

Na wszystkie pokazy obowiązuje wstęp na zaproszenia lub na podstawie listy - zgłoszenia prosimy przesyłać do 17 listopada do godziny 18.00 na e-mail: kinomedia@wyspa.art.pl

Wejście bramą nr 1 [historyczną] oraz bramą nr 3 [SKM Stocznia Gdańska].

Kuratorka: Lena Dula
współpraca: Ola Grzonkowska / Roma Piotrowska / Maks Bochenek

info:
www.wyspa.art.pl
www.angelfire.com/ca4/malgakubiakegotrip 

1 komentarz:

martinez pisze...

go to ON OFICIAL WEB SITE

http://egotrip.moviszmash.pl/egotrip/HOME.html