poniedziałek, listopada 12, 2007

Wystawa Mediascream!

Minął już prawie miesiąc od zamknięcia ekspozycji Mediascream! na ulicy Polskiej w Gdyni w ramach festiwalu Transvizualia. My dopiero dziś publikujemy kilka fotek z tej 4-dniowej wystawy oraz fragment tekstu traktującego o zwycięskiej pracy autorstwa Rafała Michalskiego . Nagroda główna została przyznana instalacji Doroty Chilińskiej i Andrzeja Wasilewskiego "Error 001", w której skład wchodził szereg monitorów "poddanych transfuzji" oraz współczesna wizja wierzy Babel.

Dorota Chilińska i Andrzej Wasilewski "Error 001"
Dorota Chilińska i Andrzej Wasilewski "Error 001"
Dorota Chilińska i Andrzej Wasilewski "Error 001"

A oto tekst:
[Tower of Babel]
... dostrzegamy na ekranach urządzenia projekcyjnego ustęp z Biblii traktujący o budowie Wieży Babel. 'Źródłowy' angielski zapis ulega dwustopniowej translacji: w wyniku skanowania trafia do wnętrza generatora dźwięku, który przekłada go następnie na wymiar akustyczny. Urządzenie dokonujące tego przekazu składa się z 12 'żeńskich' modulatorów (każdy z nich posiada quasi osobowość wyrażoną imieniem), które transponują zapis graficzny według zasad fonetycznych właściwych dla swojego języka. Powstałe w ten sposób deformacje wymowy uniemożliwiają właściwe zrozumienie tekstu, chociaż niekiedy zdaje się on być bliski oryginałowi. Przesuwające się ku dołowi wersy, oddzielone linią skanera nadają całości ikoniczny charakter, wywołują wrażenie rozpadania się kolejnych pięter wieży. Przekład sterowany przez maszynę rozprasza pierwotny język (angielski jako matryca współczesnej kultury), zatracając tym samym jego sens. Wysoka technologia pozbawiona klucza do właściwej interpretacji generuje wyłącznie semantyczny chaos.
[transfuzja]
Struktura transfuzji zawiera w sobie próbę reanimacji jej samej (…). Ze względu na wątpliwy status materiału informacyjnego, jego wtórności wobec następujących faktów, bardziej znaczących niż ich komentarz, powstał wielopoziomowy twór, z wpisanym w swoje funkcje samounicestwieniem samobójstwem własnego sensu. Twór walczący o przetrwanie, dokonujący zabiegu podłączenia się do aparatury podtrzymującej funkcje życiowe - aparatury będącej jednocześnie nim samym. W odruchu bezwarunkowym skrywający swój stan pod powłoką wielości informacji, Skazany na niemożność naturalnego wygaśnięcia, na odruch obronny przeciw ortotanazji?

/Rafał Michalski/


Niko Solorio
Sławna Grupa Sentymenty
// Krzysztof Furtas, Daniel Koniusz, Mateusz Pirecki // SGS Tribute To Jean Baudrillard // Liveact

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

szkoda ze tak krotko trwała ta wystawa bo nie zdążyłam obejrzeć !
Fotki robią wrażenie :) mam nadzieje ze w przyszłym roku festiwal sie rozwinie - szczególnie pod względem sztuki, bo akurat chyba muzycznie to już jest wystarczająco rozwinięty