wtorek, sierpnia 14, 2007

"Jeanne Susplugas: Skutki Uboczne" w ISW / 5 października 2007


Jeanne Susplugas, Furby, video
5 października w Instytucie Sztuki Wyspa odbędzie się
otwarcie wystawy francuskiej artystki Jeanne Susplugas „Skutki Uboczne”.
"Skutki uboczne” to druga po „Nic nie poczujesz”
wystawa zorganizowana w Instytucie Sztuki Wyspa odnosząca się do osobistej, rzadko eksplorowanej, strony polityczności. Traktuje ona o cierpieniu, a może raczej, powtarzając za Michelem Houllebecqiem, o „człowieku niezdolnym do szczęścia”. Mówi o mechanizmach jego funkcjonowania w manipulowanym świecie, ale także o skutkach ubocznych pogoni za doskonałością w każdej sferze życia – o lękach, frustracjach, poczuciu winy i w rezultacie o ucieczce przed rzeczywistością .

W znakomitej większości prac Jeanne Susplugas, pochodzącej z rodziny farmaceutów, pojawiają się medykamenty. Leki towarzyszyły jej od dzieciństwa, stając się w efekcie przedmiotem artystycznych poszukiwań. Prace Jeanne układają się w intymną historię osoby trawionej gorączką, która ukazując się nam całkiem naga, przyzwala na wejście w sferę intymności. Zwierza się nam. Opowiada, jak ucieka do własnego wnętrza, w chorobę, by schować się przed światem. Kąpiąc się w wannie pełnej lekarstw, niczym św.Teresa Berniniego, doświadcza cierpienia i przeżywa ekstazę. Medykamenty kryją w sobie wiele sprzeczności. Nie można ich odrzucić, bo ratują życie, ale przedawkowanie grozi śmiercią. Sterylna czystość, precyzyjnie odmierzone dawki, kuracje mają wyleczyć nas z bólu istnienia. W świecie kreowanym przez Jeanne to choroba jest normą, a zdrowie jedynie nieosiągalnym ideałem do którego się dąży.

Wybrane prace uświadamiają także wpływ kultury konsumpcyjnej na postrzeganie i stosowanie farmaceutyków. Kultura ta nie tylko produkuje towary i usługi, ale także potrzebę ich nabywania i stosowania. Kreuje, jak napisał Jacek Zydorowicz w książce „Artystyczny wirus”, sztuczną świadomość, podatną na manipulacje, którą jednostka, wraz ze sztucznie wytworzonymi pragnieniami, będzie uważała za własną i autentyczną. W relacji do wnętrz Instytutu Sztuki Wyspa, powstanie performatywna instalacja „Maison Malade”, wciągająca widza do swego wnętrza i zarazem otwierająca pole rozważań nad przemysłem farmaceutycznym i skłaniająca do refleksji nad jego wymiarem geopolitycznym i ekonomicznym.

Kuratorka:

Roma Piotrowska

Opieka merytoryczna:

Aneta Szyłak

Współpraca:

Ola Grzonkowska

Maks Bochenek

Organizatorzy:

Instytut Sztuki Wyspa http://www.wyspa.art.pl

Fundacja Wyspa Progress

Wystawie towarzyszy książka, wydana we współpracy z Ambasadą Francji w Polsce.


Otwarcie: 5 października, piątek, 19.00

Wystawa czynna: od 6 października do 20 listopada 2007 w godzinach od 12.00 do 18.00.

Otwarcie wystawy Jeanne Susplugas odbędzie się tego samego dnia co 5 urodziny Modelarni, które rozpoczną się o godzinie 20:00.

Program 5 lecia Modelarni (w budowie):

część wizualno performerska / malarstwo, instalacje, video, obiekty - kurator Grzegorz Klaman / pokazy filmowe - koncepcja i organizacja Lena Dula / dokumentacja - selekcja by Modelator / część muzyczno rozrywkowa - koncepcja i organizacja Lena Dula / Koncert muzycznej specgrupy


Prosimy wpisywać się na listę na adres wyspainfo@wp.pl

Jeanne Susplugas, Combi Pack, video

Brak komentarzy: