piątek, czerwca 20, 2008

Nowy Mesjasz objawi się w Wyspie


W wyniku współpracy Instytutu Sztuki Wyspa oraz Digital Art Lab w Holon, już w przyszłym tygodniu Trójmiasto odwiedzi para artystów z Izraela, znanych jako Sala Manca Group. Lea Mauas i Diego Rotman, bo o nich mowa, to duet aktywistów, którzy zamiast zamykać twórczy potencjał w murach galerii, wolą przenieść go w otwartą przestrzeń miejską, penetrując przy tym społeczną świadomość. Ich zainteresowania oscylują wokół nieprzetłumaczalności i względności znaczenia. Luki, powstałe w przekładzie językowym czy międzykulturowej konfrontacji, wypełniają obrazem i ruchem, tworząc filmowo-teatralne spektakle, utrzymane w stylistyce hi-tech. Jako jedni z nielicznych w Izraelu, poruszyli zepchniętą na margines i wypartą ze świadomości tematykę zapomnianej już kultury jidysz, interpretując na nowo literackich mistrzów, tworzących w tym języku. Podejmowali też wątki polityczne, jak choćby w prowokacyjnej akcji plakatowej z 2001 roku, gdy podczas wyborów nowego premiera, zasugerowali własnego kandydata w postaci legendarnego pisarza o dwuznacznym pseudonimie Szolem Alejchem.

Lea i Diego pochodzą z Argentyny, ale w Izraelu mieszkają już od 1995 roku, a swoją działalność pod szyldem Sala Manki rozpoczęli 8 lat temu. Od tamtej pory, na jałowym gruncie tendencyjnej sztuki, stworzyli w Izraelu podwaliny pod nowoczesną myśl młodego pokolenia artystów, powracającą do tradycji diaspory i poruszającą kulturowe tabu. W Gdańsku zrealizują projekt pod roboczym tytułem „Mesjasze Wybrani”, na który składać się będą trzy etapy – w pierwszym, spośród kandydatów na otwartym przesłuchaniu, wyłonieni zostaną aktorzy, którzy wcielą się w postać Mesjasza. Zostaną oni sfilmowani w swym naturalnym środowisku, serii wywiadów udzielą członkowie rodziny i sąsiedzi. Drugi etap odbędzie się w Izraelu, gdzie specjalna komisja, złożona z przedstawicieli „Ludu” wybierze wśród nadesłanych filmów jeden, przedstawiający Mesjasza Wybranego. Zwycięzca pojedzie, w ramach ostatniej fazy projektu, do Izraela, gdzie zostanie przedstawiony szerokiej publiczności, będzie uczestniczył w objazdowym performance i prywatnych spotkaniach z izraelskimi rodzinami podczas religijnych uroczystości. Projekt jest częścią obchodów Roku Polskiego w Izraelu. Ostateczne efekty pracy artystów będzie można obejrzeć w Wyspie podczas wystawy „Chosen” / „Wybrani” na przełomie listopada i grudnia.

Anna ŁukaszewiczPRZESŁUCHANIE

Poszukujemy aktorów / amatorów (mężczyźni i kobiety) do
roli Mesjasza w międzynarodowej produkcji. Przesłuchania odbędą się w
dniach 24-25 czerwca w godzinach 14.00-19.00 w Instytucie Sztuki Wyspa
ul. Doki 1/ 145 b w Gdańsku.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w przesłuchaniu prosimy o przesłanie swoich danych na adres: wyspainfo@wp.pl (w tytule proszę wpisać
"przesłuchanie"). W odpowiedzi kandydat otrzyma plik tekstowy z rolą do
odegrania oraz szczegółowe informacje dotyczące przesłuchania. W ramach projektu, wybrany aktor wyjedzie we wrześniu na 4-dniowy pobyt w Izraelu.

Brak komentarzy: