wtorek, września 11, 2007

DIALOG : projekt performatywnej podróży: 11 wrzesień-4 październik.

DIALOG : projekt performatywnej podróży
DIALOG to artystyczny projekt oparty na miedzykulturowej wymianie kodów, który został zainicjowany przez performerki, Elise Andessner ze strony austryjackiej i Angelikę Fojtuch z polskiej. W 2006 roku artystki zrealizowały preludium wprowadzające do projektu, zbiorowy performance pod tytułem "Improwizacja na temat tożsamości narodowej" z udziałem artystów z Polski: Fojtuch i Kuba Bielawski, Austrii : Andessner i Niemiec: BBB Johannes Deimling. Po tym spotkaniu projekt DIALOG został sformułowany, i wówczas artystki/kuratorki zaprosiły do współpracy Norę Riedl (AU) i Wolfgang'a Tragseiler'a (AU), a do udziału Annę Kalwajtys (PL), Paulinę Braun (PL), Noemi Auer (AU). Rok później, na początku września 2007 roku grupa 7 performerów wybiera się w artystyczną podróż do sześciu polskich i austryjackich miast. Wybór miejsc postoju nie jest przypadkowy, każde miasto, w którym grupa artystów zatrzyma się i wykona cykl performance'ów, łączy się z historią każdego z twórców. Kolejno będą to Trójmiasto w dniach 12-15.09. 2007, Poznań 16-19.09.2007, Kraków 20-22.09.2007, Wiedeń 23-26.09.2007, Graz 27-30.09.2007 oraz Linz 01-04.10.2007. W każdym z wymienionych miast artyści przejdą kilkudniowy proces kulturowej asymilacji odkrywając jego tożsamości oraz doświadczając życia jego mieszkańców. Za indywidualny program pobytu, za każdym razem odpowiedzialny jest artysta, związany z danym miastem. Celem projektu jest realizacja performance, który będzie wynikiem bezpośredniego kontaktu, uwzględniającego szeroko pojęty kontekst miejsca i przepracowanie zdobytych tu doświadczeń. Działania odbędą się w instytucjach sztuki i w przestrzeniach użytku publicznego. Pełną dokumentację z artystycznej podróży, będzie można zobaczyć w 2008 roku na wystawach projektu DIALOG w Gdańsku i Linzu.
Praca kuratorska i organizacyjna - Polska: Angelika Fojtuch
Austria: Elisa Andessner, Nora Riedl, Wolfgang Tragseiler
artyści : Elisa Andessner (AU), Noemi Auer (AU), Paulina Braun (PL), Angelika Fojtuch (PL), Anna Kalwajtys (PL), Nora Riedl (AU), Wolfgang Tragseiler (AU).
Organizatorzy nie zdradzili, gdzie będzie można obejrzeć działania performatywne uczestników DIALOGU. Dlatego uczulamy, aby mieć oczy szeroko otwarte.
o.

Dla zainteresowanych projektem mieszkańców Trójmiasta i nie tylko odbędzie się prezentacja DIALOGU w Galerii ON w Poznaniu 18.09.2007 o godz. 19:00.

Brak komentarzy: