sobota, lutego 24, 2007

Sztorm Roku 2006Laureaci plebiscytu
Znamy już zwycięzców plebiscytu trójmiejskiej Gazety Wyborczej „Sztorm Roku 2006”.
W kategorii sztuki plastyczne nagrodę otrzymała Agata Rogoś za wystawę „Uwolnić emocje. Mity, symbole, systemy”, którą przygotowała razem z Eleną Tsvetaevą.
Nagroda Gazety Wyborczej została przyznana dopiero po raz drugi. Zwyciężczynią pierwszej edycji za rok 2005 była kuratorka i szefowa Instytutu Sztuki Wyspa – Aneta Szyłak.
Przypominamy, że nominację w tej kategorii, oprócz Agaty Rogoś, otrzymali: Mikołaj Jurkowski i Sylwester Gałuszko, Aneta Szyłak i Grzegorz Klaman, Stefan Figlarowicz oraz Maria Borkowska. Z głosami czytelników się nie dyskutuje, dlatego pozostaje nam przywołać wypowiedź Huberta Bilewicza, który jako ekspert w dziedzinie sztuki odczytał nazwisko laureatki i został poproszony o skomentowanie ubiegłego roku w trójmiejskiej kulturze. „Zwróciłbym uwagę na trzy sytuacje – mówił Bilewicz - jedną artystkę, jedną inicjatywę artystyczną i jedną instytucję wystawienniczą. Po pierwsze chciałbym podkreślić niezwykłą konsekwencję i karierę artystyczną Doroty Nieznalskiej, wybitnej gdańskiej artystki, która w ubiegłym roku na zaproszenie Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Ratyzbonie zrealizowała indywidualny projekt i jej praca została do tej kolekcji zakupiona. Ona również miała swoją pierwszą taką dużą retrospektywę od paru lat w Galerii Stary Browar w Poznaniu". 

Agata Rogoś
Bilewicz, jako ważną inicjatywę w dziedzinie sztuki, wyróżnił nasz blog, za co mu serdecznie dziękujemy ! Docenioną przez niego instytucją wystawienniczą było Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia „za konsekwentny, bardzo spektakularny program wystawienniczy i również za kontynuację wielu inicjatyw codzienności wystawienniczej, popularyzatorskiej,
a także za kilka niezwykle ważnych wystaw: w kooperacji z Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie – wystawę „Artysta i broń”, którą kuratorowała w Gdańsku Agnieszka Wołodźko, wystawę Pawła Leszkowicza „Miłość i Demokracja”, wystawę Adama Budaka „Manipulacje. O ekonomii kłamstwa” i wystawę Agnieszki Wołodźko „Nomadowie Współczesności”.


3 komentarze:

Martyna pisze...

a mi się też Modelator podoba ;)

Anonimowy pisze...

brawo dla pani rogoś, niestety ta nagroda żadnego artysty nie przyciągnie, oni wolą ładne...

Kazni pisze...

jeżeli mówisz o samej statuetce to rzeczywiscie nie jest najwyższych lotów ! I to wszystko kierowane jest do ludzi kultury!!!