czwartek, kwietnia 15, 2010

IN CAMERA w Instytucie sztuki Wyspa

Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na otwrarcie wystawy In Camera
Start: 19.04.2010 godz. 19.00 Instytut Sztuki Wyspa

Tytuł wystawy „In Camera” oznacza zarówno „umiejscowienie w kadrze lub w polu kamery” jak i „za zamkniętymi drzwiami”, sugerując niejawność, prywatność, wyłączenie pewnego obszaru z pola publicznego uczestnictwa.


Konrad Pustoła, Dark rooms (Poznań)

W ostatnich latach to przede wszystkim przestrzeń publiczna stała się polem działań aktywistów, badań socjologów czy w końcu interwencji artystów. Pod tym względem przestrzeń niepubliczna, często błędnie utożsamiana z przestrzenią prywatną, stanowi wąski margines oficjalnych zainteresowań.

Prezentowana w Instytucie Sztuki Wyspa wystawa składa się z serii zdjęć autorstwa Konrada Pustoły – „Dark rooms” przedstawiających znajdujące się w polskich klubach gejowskich darkroomy - sfotografowane po zamknięciu, ale jeszcze przed ich sprzątnięciem oraz tryptyku video „Beyond Guilt” zrealizowanego przez izraelskie artystki Ruti Selę i Maayan Amir.


Ruti Sela & Maayan Amir, Beyond Guilt

Zestawienie uwodząco estetycznych zdjęć pustych darkroomów z video prezentującymi intymne wywiady, przeprowadzone z gośćmi izraelskiego baru, mężczyznami korzystającymi z internetowych portali randkowych, czy prostytutką zaproszoną przez artystki do niedrogiego hotelu, rozszerza znaczenie przestrzeni niepublicznej, w której relacje pomiędzy podmiotem obiektywu a przedmiotem jego obserwacji nie są z góry ustalone, a dystanse i odległości między nimi nieustająco się zmieniają.


Konrad Pustoła, Dark rooms (Warszawa)Kurator: Maks Bochenek

Wystawa czynna od 20 kwietnia do 16 maja, od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00 – 18.00

Brak komentarzy: