wtorek, października 31, 2006

Queer Fest: A million different loves!?


pro:kinomedia – sekcja transmedialna Instytutu Sztuki Wyspa zaprasza na:

Queer Fest: A million different loves!?
I Międzynarodowy Festiwal Filmu Queer on tour

9-12 listopada 2006

Instytut Sztuki Wyspa
Stocznia Gdańska
Ul. Doki 1/145 B

Imprezy towarzyszące:
Faktoria
Queerclub
ul. Rzemieślnicza 26
81-855 Sopot

Kino queerowe [Queer Cinema] to filmowe re-prezentacje Odmienności, nie tylko seksualnej. To docieranie do Innych, społecznie stygmatyzowanych problemów jak cielesne niezidentyfikowanie i nie-dopasowanie, nieokreślona tożsamość. Queer jest zawsze perspektywą obcości i niepoprawności wobec dominującego w społeczeństwie głosu, stąd częstym dodatkowym elementem proponowanych filmów są kwestie innego wyznania religijnego, narodowości czy rasy. Queer ma być pojęciem do końca niezidentyfikowanym, płynnym i zawsze przeciwstawiającym się jakimkolwiek praktykom normalizacyjnym. Kino queerowe [Queer Cinema] ma być na tyle szerokie i do końca niepewne, aby zawsze opisywać i generować Różnorodność, nigdy nie zastygając w śmiertelnej jednoznaczności pojęć. Przegląd kina queer skupia się na starannie wyselekcjonowanych formach dokumentalnych i eksperymentalnych, gdyż one najpełniej oddają obraz queerowych wątków, historii i świadomości, skutecznie opierając się pokusom społecznej normatywizacji. Stają się forpocztami nowej, poszerzonej świadomości i tolerancji.

W ramach gdańskiej repliki I Międzynarodowego Festiwalu Filmu Queer w Łodzi zaprezentujemy filmy wybrane na festiwal przez Paula Lee – kanadyjskiego reżysera i producenta filmowego, pokazane w Łodzi w sekcjach „Panorama” oraz „Dokument”. Są to zróżnicowane artystycznie i kulturowo głosy z wielu części świata – z Hong Kongu, Indii, Pakistanu, Kenii, Gujany czy Brazylii. Filmy rozświetlają miriady doświadczeń odmieńców, opowiadają o pragnieniach, związkach, śmierci, tęsknocie, feminizmie, seksizmie, rasizmie i homofobii.

Ponad to festiwal wzbogaci pokaz specjalny filmu „Faktoria Story” w reżyserii gdańskiej dziennikarki Joanny Cichockiej-Guli (po pokazie spotkanie z twórcami filmu), program imprez towarzyszących przygotowany przez Queerclub Faktoria i Modelarnię, a także panel dyskusyjny, zorganizowany przez ISW oraz vortal panoptikum.pl, do którego zaproszone zostały osoby na co dzień zajmujące się problematyką queer bądź aktywnie promujące kulturę queer.


Wstęp:
na całość festiwalu: 15 zł
na poszczególne dni: 8 zł
Imprezy towarzyszące w Queerclubie Faktoria są biletowane osobno

UWAGA!!! Ilość miejsc w ISW ograniczona!!!
Na wszystkie pokazy obowiązuje wstęp na zaproszenia lub na podstawie listy – zgłoszenia prosimy przesyłać do 8 listopada do godziny 18.00 na e-mail: kinomedia@wyspa.art.pl
Wejście bramą nr 1 [historyczną] oraz bramą nr 3 [SKM Stocznia Gdańska].

More info:
www.amilliondifferentloves.pl
www.wyspa.art.pl
www.faktoria.net

Organizacja repliki:
Instytut Sztuki Wyspa / Fundacja Wyspa Progress
Queerclub Faktoria

Patroni medialni repliki: independent.pl / trojmiasto.pl / nadajnik.pl / panoptikum.pl

Koordynator festiwalu / Dyrektor artystyczny polskiej części projektu
Paweł Sołodki

Koordynatorka repliki / Kuratorka pro:kinomedia
Lena Dula 0 668 427 328

Brak komentarzy: